Teknoloji Ve Müslüman | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Teknoloji Ve Müslüman


Hayatımızın her anında işlerimizi kolaylaştırması maksadıyla teknolojiyi ve beraberinde getirdiği bir çok yeniliğe şahit olup kullanmaktayız. Günümüzde teknolojinin en çok insana hitap eden ‘’İnternet’’ kısmı hakkında bir kaç kelam etmek istedik. İnternet öyle bir hale geldi ki modern kölelik kavramı yanında birinci sırada yerini aldı. Başta gençlerimiz olmak üzere 7’den 70’e hitap eden,  Rahmani ve Şeytani işlerin çokça kolay ulaşılabildiğimiz bir platform.

Faydalı ve zararlı kategorisine sokabileceğimiz bu ağ, müslümanlarca özellikle de çocuklarımız için kullanımında çok dikkat gerektiren bir araçtır . Her gün yeni bir uygulama ve platformla karşımıza çıkan internet nimeti ya da fitneleri, Müslümanın sorgulamadan geçtiği bir oluşum olamaz. Müslüman başta zaman israfını gözetir, bulunduğu platformların dünya ve ahiretine olan faydasını sorgular. Kişi kendisine sormalı benim için  faydasımı daha çok, yoksa en güzel vakitlerimi olmadık oyunlarda, sitelerde, ve sair yerlerdemi tüketiyorum. Aksi halde bulunduğumuz koca internet ağı, çöplükten ve “şeytan oyunu” tamlamasından ileriye gidemez.

Dünyadaki her nimetin imtihan vesilesi olduğunu bilen Müslüman, bilhassa Allah katında en değerli vakitlerini yaşayan genç, şu ayetler üzerinde tefekkürde bulunur: “İblis: «Öyle ise andolsun ki, (yaptıklarım yüzünden rahmetinden uzaklaştırarak)  beni azdırmana karşılık ben de onları saptırmak için her halde Senin doğru yoluna oturacağım. Sonra (onların) önlerinden arkalarından, sağlarından sollarından onlara sokulacağım ve sen, çoklarını şükredenlerden, bulmayacaksın.»” A’raf:16-17

Şeytanın her daim damarlarımızda ki kan misali gezdiğinin bilincinde olan bir Müslüman hayatının her safhasında yaptığı işleri Yalnız İslam, Sadece İslam için yapması gerekir. Bir tuşla bütün olumsuzlukların içine  düşüren sosyal ağda gezintilerimizi daha temkin ve dikkatle sürdürmeliyiz.

Kişinin dinine ve dünyasına fayda sağlamayan işleri terk etmesi güzel Müslüman oluşundadır buyuran efendimizin sözünü dinlemelidir.
Müslüman, Dünya üzerindeki genç kitleyi kimse fark etmeden dünyeviliğe davet eden, milyonlarca kullanıcısı bulunan, başta Müslüman gençleri dünyaya karşı etkisiz hale getirmek için planlanmış projeleri lehine çevirmesini bilmelidir.

Sosyal ağlarda karşımıza çıkan okuduğumuz hikayeler, resimler, videolar hayal dünyamızda başrolünde bizlerin bulunduğu yeni dünyalar oluşturuyor;  Şeytan, haram bilincimizden dolayı bize yaşatamadığı dünyeviliği, hayal dünyamızda sanal bir şekilde bizlere canlandırarak tam bir gaflet yaşatıyor ve oyalıyor.

Her Müslümanın amacını bilmesi, yönünü belirlemesi ve amacına ulaşması için ciddiyetle çalışması gereken vakit gelmiştir. Gaflet, altadıcı hayaller, dalgın kalpler, körü körüne bağlılık her bağıranın peşinden gitmek gibi şu önemsenmeyen hasletler, müminlerin yolu değildir.

Ahir zamanın fitneleri ile kavrulan bu zamanda işlerini Allah’a havale eden, her daim Rabbinin gözetiminde olduğunu bilen Müslümanın davetide şuuruda bir başka güzel olur. Rabbimizin nimetlerini onun yolunda kullanmaya teşvik bizden, kullanmak sizden, muvaffakiyet Allah’tandır.

Fatih Medreseleri Yazı İşleri Kurulu

Yorum yapın