Beraat Gecesi | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Beraat Gecesi


Yüce Rabbimiz biz ümmeti Muhammed’in maddi Ma’nevi temizlenmesi, toparlanması ve kendimizi yenilememiz için bir takım ayları, günleri faziletli yapmıştır. Bu kıymetli günlerden biri de bugün idrak edeceğimiz beraat gecesidir. Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem Şabanı şerifin 13. gecesi Rabbimize muracat etti. bizlerin affı için. Rabbimiz ümmetin üçte birinin affedildiği müjdesini verdi. Allah Resulü 14. gece yine Rabbimize müracaat etti, yine sadece bizler için. Rabbimiz ümmetin üçte ikisinin af edildiğinin müjdesini verdi. İşte bu gece şabanı şerifin 15. gecesinde Allah Resulü yine müracatı bizim üzerine yaparak Rabbimize yöneldi. Ağladığı, istirham etti, rica etti ve buna mukabil Rabbimiz de ümmetin tamamının af edildiği hususunda peygamberimize müjdeyi vermiştir. İşte şu af  ayında, af gecesinde bütün rahmet kapılarının açık olmuş olduğu bu gece de, gelin bizlerde gaflet içinde geçirmeyelim. Kendi adımıza, ailemiz adına, tüm millet adına Rabbimize kuvvetli müracaatlarda bulunalım ki artık ümmeti Muhammed’in yüzü gülsün. Artık ümmeti Muhammed’e yapılan zülüm dursun, haksızlık dursun.

Bu gece tüm hikmetli işlerin görevli meleklere verilmiş olduğu bir gece. eğer rızık endişemiz varsa, rızkımızın genişlemesi için. Hastalık korkumuz varsa, sıhhattımızı kaybetmememiz için. Zelzele felaket sıkıntımız varsa, muhafaza için. Savaş, kavga gürültü korkumuz varsa, korunmamız için Rabbimize muracat edeceğimiz çok önemli bir gündeyiz. Ecellerin tayin edildiği, işlerin karara bağlandığı bu gece de biz Müslümanlar olarak isteklerimizi güzel bir şekilde Rabbimize sunarsak, hiç şüphesiz ki Rabbimiz her zaman olduğu gibi bu gecede Müslümanların kurtuluşuna, Müslümanların selâhiyeti, Müslümanların kuvvetlenmesi, Müslümanların söz sahipleri için karar verecektir.

Şu kısacık ömrü hayatımızda bu gibi kıymetli gün ve geceleri mutat, normal gelip geçen geceler gibi görürsek çok yanılmış oluruz. Bu geceleri tekrar Rabbimizin bize özel bir fırsatı, özel bir ikramı olarak düşünüp daha ziyade istifade hususunda çalışmalar yapmalıyız. Eğer bu geceler kıymetli olmasaydı Allah Resulü milyonlarca Ümmetini bu geceyinin ihyası için yönlendirmez, bu geceye yöneltmezdi. Peygamberimiz dahi özellikle bu gecede ümmetinin affı için, Rabbimize müracaat ederken bizler ise bu geceyi lalettayin şekilde geçirmek yakışmayacaktır. Rabbim tüm Müslümanlara cehennemden beraatlar ikram eylesin, yüksek derecelere nail eylesin.

Fatih medreseleri yazı işleri kurulu

 

 

Yorum yapın