DOSTLUK VE KARDEŞLİĞİN FAZİLETİ | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

DOSTLUK VE KARDEŞLİĞİN FAZİLETİ


Yaşamış olduğum şu geçici dünya hayatında yaratılış karakteri olarak eşe,dosta, etrafa,çevreye ihtiyacımız vardır. Yalnızlık sadece Mevla Taala hazretlerine mahsustur. Tabi insan yaşamış olduğu çevreyi kendisi berilleyecek, kendisi seçecektir. Dost ve arkadaş edinme insanın yaratılışında vardır.

Bu dostlar da iki türlüdür. Ya dünyevi dostluk, ya da uhrevi dostluktur. Dünyevi dostluk geçici olan, menfaat varsa, gezme tozma varsa, gülüp eğlenmek varsa, maddiyat varsa var olan dostluktur. Ki sonu yalnızlık ve pişmanlığa dayalı olan arkadaşlıktır.

Bir de ahiret arkadaşlığı vardır. Sadece Allah için sevmek, Allah için beraber olmak Allah için yürümek. Bu dostluk ilk başta basit veya normal gibi zannediliyor fakat hakikatte son derece zor olan bir başarıdır. Bir defasında yüce Rabbimiz Musa aleyhisselama ya Musa benim için işlediğin hangi ameli vardır? diye sorduğunda. Musa aleyhisselam; Yarabbi namaz kılarım, oruç tutarım, sadaka veririm, zekat veririm diye cevap verince, Mevla Teala hazretleri bunlar senin içindir. Sana faydası vardır. Benim rızam için edindiğin dost ve arkadaşın var mı? buyurarak Allah için amelin ne olduğunu Musa aleyhisselama öğretmiş oldu. Musa aleyhisselam da en üstün amelin Allah için sevmek ve Allah için buğzetmek olduğunu öğrendi.

Bir dost ki seni Rabbini tanımaya, ona en güzel ibadetleri yapmaya, dinini öğrenmeye teşvik ediyor ve senden hiçbir karşılık hiçbir ücret talep etmiyor. Bu gerçek bir dost ve kardeştir. Aynı peygamberler ve hakiki mürşidi kamiller gibi. İnsanların kurtuluşu için büyük sıkıntılara maruz kaldıkları halde veya nice insanların kurtuluşuna vesile oldukları halde zerre kadar onlardan hiçbir karşılık menfaat beklemezler. Hatta peygamberimiz bir hadisi Şerifinde arşın çevresinde nurdan kürsüler vardır. Bu kürsülere oturacak kimselerin elbiseleri ve yüzleri nur misali ışıl ışıl parlayacaktır. Onlar ne peygamber ne de şehitlerdir.

Ancak onlara peygamber ve şehitler bile imreneceklerdir. bunun üzerine sahabe ya Rasûlallah bunlar kimdir diye sorduklarında peygamberimiz onlar birbirlerini Allah için sevenler, Allah için bir araya gelenler ve yine birbirlerini Allah için ziyarete gidenlerdir buyurdular. Kişide mal mülk yahut şöhret makam mevki olduğu zaman etrafında nice dost gibi görünen insanlar görebilir. Fakat asıl dost en zor zamanında, haksız yere dışlandığında, itildiğinde, ötikilendiğinde yine de Allah için seni bırakmayan, senin sıkıntınada  senin sevincine de ortak olan kişi seni Allah için seven ve Allah için arkadaşlık yapan kişidir.

Nemutlu Allah için bir araya gelenlere ve Allah yolunda mücadele verenlere

Fatih medreseleri yazı işleri kurulu

Yorum yapın