Fuzuli Konuşmaktan Kaçınmak | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Fuzuli Konuşmaktan Kaçınmak


Kişinin en hayırlı ifadeleri gıybet, kovuculuk, yalan gibi Müslümana yakışmayan ifadelerden uzak konuşmalarıdır. İhtiyaç olmayan ifadeleri kullandığı zaman bir tarafta onlardan sorumlu olduğu gibi, diğer taraftan da insanları yanlış bilgilendirdiği için Allah katında sorumlu olabilir.

Müslümanların kullanmış olduğu Nice ifadeler vardır ki o sözler sebebiyle cennette kendisine çok güzel köşkler bina edilecektir. Müslümanın susması tefekkür, bakışı ibret, konuşması ise zikir olmalıdır. Yani Müslüman’dan boş hiçbir şey sadır olmamalıdır. Bir kulun en kıymetli sermayesi vaktidir zamanıdır. Eğer o zaman onu dünya ve ahiretine fayda sağlamayan malayani diye ifade edilen boş sözlerle geçirirse yarın ahrette büyük bir pişmanlıkla karşı karşıya gelebilir.

Bir defasında Peygamberimiz bu kapıdan ilk içeriye giren cennet ehlinden bir kişidir buyurdular. Bunun üzerine Selma’nın oğlu Abdullah kapıdan girdi. Sahâbi kiramdan bir grup Abdullah’ın yanına gittiler ona hadiseyi anlattılar ve dediler ki: Peygamberimiz seni cennetle müjdeledi. Senin ne amelin vardır söyle de bizlerde onları yapalım dediklerinde bu sahabe: Ben muhakkak zayıf bir kimseyim. Allah’tan umduğun en kuvvetli amelim göğsümün selameti ve fuzuli konuşmayı terk etmemdir buyurdular.

Yine bir defasında sevgili peygamberimiz Ebu-Zer Gıfari hazretlerine: sana bedenin üzerine hafif, mizanda ağır bir ameli öğreteyim mi? Buyurdular. ben evet ya Rasûlallah öğret dediğimde. Peygamberimiz o amel susmak, güzel ahlak ve kişiyi ilgilendirmeyeni terk etmektir buyurdular.

Şu kısacık dünya hayatımızı berbat eden hareketlerden biri de yersiz düşüncesiz, ani kullanmış olduğumuz ifadeler değil mi. Kendimizi tatmin etmek için kendimize göre altta kalmamak için kullanmış olduğumuz ifadelerle belki bir çok kapıları kendimize kapattığımız gibi altından kalkamayacağımız sorumluluklara imza atmaktayız. Belki de o ifadeler hayatımızın sonlanmasına yahut yıllarca mahkum olmamıza sebep değil midir?

Büyüklerin buyurduğu gibi söz ağızdan çıkıncaya kadar senin kölendir, çıktıktan sonra sen onun kölesi olmayasın. Yani insan kendisini bağlayan, mecbur bırakan, geri adım attıran, keşke demeseydim gibi İnsanlığı pişmanlığı ve nedamete iten ifadelerden kaçınmalıdır.

Söz vardır hayat kurtarır, söz vardır hayat kısaltır. Kullanmış olduğumuz ifadelerde daha titiz ve daha dikkatli olmalı. kullanmış olduğum bu ifade asrın müceddidi sultanımızın ifadesiyle sağ tarafa mı yazılıyor, yoksa sol tarafa mı yazılıyor ona göre konuşmalıyız.

Bugün nefsimizi tatmin edecek göğsümüzü kabartacak fakat üç adım ilerde boynumuzu bükecek ifadelerden kaçınmalıyız.

Fatih Medreseleri Yazı İşleri Kurulu

Yorum yapın