Hocamızın 09.01.2015 Tarihli Cuma Sohbeti ve Hutbesi | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Hocamızın 09.01.2015 Tarihli Cuma Sohbeti ve Hutbesi


Efendimiz (s.a.v.) Mevla’mızın ona anlattıklarını hayata geçiyor idi. Ancak Ümmeti Muhammed’de bunları öğrensin için, Rabbimiz Efendimiz (s.a.v) buyuruyor, onun vasıtası ile bizlere de duyuruyor.

Mevla Teâlâ Buyuruyor ki; “Ailene, akrabana, dostlarına, komşuna ve çalıştırdığın işçine, kısacası etrafındakilere merhametli ol, şefkatli ol, hoş görülü ol.

Şimdi insanlar “Ben böyleyim, işte benim halim bu” diyerek kendilerini avutuyorlar, eğer halin buysa eğitimle beraber kendini düzelteceksin. Bu seferde “şimdi bu yaştan sonra ben kendimi nasıl düzelteyim” diyorlar. Düzeltirsin, Efendimiz (s.a.v.) bizlere “şu yaşta olur, bu yaşta olmaz” buyurmuyor, “beşikten, mezara kadar ilim öğreniniz” buyuruyor.

Efendimiz (s.a.v.)’e Peygamberlik geldiğinde 40 yaşındaydı ama etrafına ki ashabında 60 yaşında olan, 90 yaşında da olan da vardı ama her biri hidayet yıldızı oldu. “Hangisine uyarsanız, hidayet bulursunuz” buyuruyor Efendimiz (s.a.v.)

Demek ki bu işin yaşı yok, her yaşta insan kendini geliştirebilir, ama şimdi alışkanlık haline gelmiş “benden bir şey olmaz, bu yaştan sonra olmaz, benden bu kadar, ben buyum” böyle bir şey yok Mevla Teâlâ Efendimiz (s.a.v.)’e buyuruyorsa bizde bunu yapabiliriz.

Mevla Teâlâ Hazretleri “Etrafındakileri affet buyuruyor”

Adam diyor ki “ben çok sabırlı bir adamım” ama adamın başına bir musibet bir imtihan gelmemiş, başına bir musibet bir imtihan gelsin ondan sonra bakalım ne kadar “sabırlı bir adamsın”

Başına ufacık bir musibet gelse feryat ediyorsun, ama oturduğun yerden sorsalar “ben sabırlı adamım”

Sana karşı bir hata işleyeni affet, ama Mevla affetmekle yetinme “onlar için mağfirette bulun” buyuruyor, onlar için Mevla’dan özür dile. Onlar için Mevla’dan özür diledikten sonra onlarla istişare etmeye, konuşmaya devam et.

Yorum yapın
  1. İSLAM diyorki;

   HELAL OLSUN MASUM HOCAM.BİZLERİ AYDINLATTIĞIN İÇİN

  2. HALİS diyorki;

   MÜSLÜMANIM DİYORLAR KARDEŞ KARDEŞİ TANIMAZ HALE GELMİŞİZ ALLAHIM BİZLERE YARDIM ETSİN

  3. EFSANE diyorki;

   BİZLERE DOĞRULARI DUYURDUĞUN İÇİN SAOLUN MASUM HOCAM .ŞİMDİ SIRA DUYDUKLARIMIZI UYGULAMAYA BAŞLAMA ZAMANI GELDİ GEÇİYOR BİLE

  4. ERTAN diyorki;

   BÖYLESİNE GÜZEL CUMA SOHBETİ DİNLEDİM İÇİM AÇILDI.ALLAHIM RAZI OLSUN SİZDEN SAYIN MASUM HOCAM

  5. RAFET diyorki;

   MAŞALALH SÜBHAN ALLAH.ON NUMARA SOHBET OŞDU KULAKLARIMIZIN PASI SİLİNDİ

  6. MİKAİL diyorki;

   BU SOHBET ADAM OLANA BİLR ÇOK MAŞALLAH

  7. ENDER diyorki;

   BU SOHBET BENİ BAYA ETKİLEDİ. AĞZINIZA YÜREĞİNİZE SALIK MASUM HOCAM

  8. FATİH diyorki;

   CUMA NAMAZI İÇİN TA KALKIP ETİLERDEN GELİYORUM.SİZİN CUMA SOHBETİNİZ BİR BAŞKA MASUM HOCAM YÜREĞİNİZE SALIK

  9. GAFFAR diyorki;

   FATİH SEN ETİLERDENGELİYORSUN BEN İSE ÇANAKKALEDEN KALKIP GELİYORUM