Hocamızın 20.02.2015 Tarihli Cuma Sohbeti ve Hutbesi | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Hocamızın 20.02.2015 Tarihli Cuma Sohbeti ve Hutbesi


Masum Bayraktar Hoca Efendi 20.02.2015 tarihinde Fatih Medreseleri Genel Merkezinde cuma sohbet ve hutbe okudu.

Sohbetten başlıklar;

Ayetleri, Hadis-i Şerifleri dinlerken çok iyi dinliyoruz, ama onları iş onları icraata geçirmeye gelince insan yine bildiğini okumaya devam ediyor ve bu ahlak halkımıza yerleşmiş durumda!

Cahiliye dönemindeki şirk, günah her şey zirve yapmıştı. Zengin fakiri ezer, faiz diz boyu, hırsızlığın her türlüsü, her türlü yol kesmek, haksız mal edinmek yani günahın en zirve olduğu zamanlar ve bunlarla birlikte kız çocuklarını diri diri toprağa gömüyorlardı.

Şimdi insan bunları dinlediği zaman, “Ya bunları nasıl yapıyorlardı, insanlıktan çıkmış bunlar” diyor.

Ama baktığımız zaman bizim şuan ki toplumumuz cinnet geçiriyor, şimdi milletvekilleri yani ön plandaki insanlar bile kavga gürültü yapıyor, ön plandaki insanlar bunu yapıyorsa halkımız bunda farklısını yapmaz.

Kısacası cahiliye döneminde olan bütün ahlakları inceleyelim, aynı cahiliye ahlakı etrafımızı sarmış!

Cahiliye döneminde, rezillikler perişanlıklar olduğunda Efendimiz (s.av.) insanların içine çıkmıyordu. Neden çıkmıyordu? Çünkü insanların hareketlerinden yapmış oldukları rezilliklerden rahatsız oluyordu ve Hira Mağarasına sığındı. Şimdi Hira Nur Dağı diyoruz, ama oraya ancak derdi olan bir insan çıkar, orası yazlık bir yer değil, rahat edilecek bir yer değil! Oraya sıkıntı, derdi olan Rabbine yalvarmak isteyen, rabbi ile baş başa olmak isteyen çıkar, Efendimiz (s.a.v.)’de oraya çıkıyor ve insanlara bir kurtarıcı gelmesi için Mevla’ya müracaat ediyordu.

Mevla Teala bu kadar cehaletin içinde Efendimize (s.a.v.) ilk emir olarak “oku” emrini gönderdi.

Yani bu cehaletten kurtulmayıp, Rabbimizin arzu ettiği şekilde, memnun olduğu şekilde ki okuma sistemine geçmediğimiz müddetçe  bu olayların bir tanesi biter, başka bir tanesi başlar.

 

Cuma Sohbeti

Cuma Hutbesi

 

Yorum yapın