Sadabat'ta Çanakkale Ruhu Yaşandı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Sadabat’ta Çanakkale Ruhu Yaşandı


dsc_0378Kâğıthane Kültür Merkezinde 23 Mart 2012 Çarşamba günü saat 20.00’de Hayat Dersi Konferansları büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Kur’an tilavetinin ardından, açılış ve teşekkür konuşması için kürsüye gelen Fatih Medreseleri 4. Bölge Müdürlerinden Nuri Bıyık şunları söyledi; “Yeni bir açılım ve yeni bir duruş ile yürüyoruz. Yaptığımız tüm çalışmalarla dini mübini İslam’a hizmet ediyoruz. Bu işi başarmak için yola çıktık.”

MEDRESEDE AÇAN ÇİÇEKLERDEN BİRİYİM

Fatih medreselerinde eğitim gören minik talebeler birbirinden güzel ayet ve hadisleri Arapça okuyarak mana verdiler. Küçük ağızlardan dökülen ilahi mesajlar, salondakileri oldukça etkiledi. Ufak yaştaki talebelerden Muhammed Muaz, Fatih medreselerinde açan çiçeklerden biriyim, Kur’an öğreniyorum, hafız olacağım inşallah diyerek, “ Kim Allah’a ve Resulüne itaat ederse, Peygamberler, sıdıklar ve salih kişilerle beraberdir. Onlar ne güzel arkadaştır.” mealindeki ayeti kerimeyi okudu. Daha sonra Haktan ve Eren isimli talebeler, Kastamonu yöresinde yazılmış olan Çanakkale içinde vurdular beni ağıtını seslendirdi.

FATİH MEDRESELERİ SİZE BİR TELEFON KADAR YAKIN

Merkezi Bölge Müdürlerinden Resul Kaynar Hoca kürsüye gelerek, programa katılan herkese teşekkür etti. Teşekkürün ardından Kaynar Hoca salondaki konuklara seslenerek, cep telefonlarını çıkarmasını istedi. Salondaki tüm konuklara bir cep numarası vererek şunları söyledi; “Eğer 4 yaş 4 ay 4 günlük evladınız, torununuz, yeğeniniz varsa ve Kur’an eğitimi vermek istiyorsanız, yaş hiç fark etmez Kur’an öğrenmek istiyorsanız, cenaze, nikâh, düğün gibi önemli günlerinizde bir hocamız olsun istiyorsanız, İstanbul ve Türkiye’nin her neresinde olursanız olun hiç fark etmez yedi gün yirmi dört saat bu telefonu arayabilirsiniz.” dedi.

HER TÜRLÜ FEDAKARLIK

Çanakkale şehitlerini anma konulu konferansı vermek için kürsüye gelen Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi, konuşmaya başlamadan önce salondakilere seslenerek şunları söyledi: “Bundan 97 yıl önce ecdadımız, dünyanın en güçlü ülkelerine karşı Çanakkale’de her türlü fedakârlığı göstererek mücadele verdi. Eğer bizler bu gün aynı şartlar ile karşılaşırsak nasıl davranırdık, lütfen bunu bir düşünelim.”

Genel Başkan konuşmasının devamında, “Rusya, İngiltere, Fransa gibi ülkeler, Müslümanların yeryüzünde vatan sahibi olmasını istemiyorlardı. Çanakkale Savaşında bunun mücadelesini verdiler. Sadece ismini andığımız bu ülkeler değil o gün perde arkasında destek veren 37 ülke vardı. Bu ülkeler bu günde aynı isteği sürdürüyorlar.” dedi.

DÜŞMAN BU GENÇLİKTEN HALA KORKUYOR

Genel Başkan, gençliğimizin dinini, namusunu ve vatanını aynı şekilde koruyacağına inandığını belirterek, yakın zamanda şehit olan beş polis memurumuzun hepsinin şehit olmasının ardında birbirlerini korumak olduğunu söyledi. Benzer olayın 97 sene önce Çanakkale de yaşandığına değinen Genel Başkan, Çanakkale de bulunan 57. Alaydaki askerlerin hepsinin şehit olduğunu söyledi. Genel Başkan ayrıca düşmanın bu gençlikten hala korktuğunu onun içinde çeşitli hilelerle gençliğimizi manevi değerlerinden kopartmak için uğraştıklarını söyledi.

MÜSLÜMANIN TEK MÜTTEFİ VAR ODA ALLAH (C.C.)

Çanakkale savaşında 253 Bin şehit vermemizin altında sözde müttefikimiz Almanya’nın hainliğinin olduğunu söyleyen Genel Başkan, Müslümanların tek müttefiki var oda Allah’tır dedi. Ardından “Allah yardım ettin mi size hiç kimse galip gelemez” ayetini okudu. Genel Başkan daha sonra “Bu millet ve gençlik uyanıyor. Ecdadını hatırlayacak ve dünyada söz sahibi olacak.” dedi.

ETE KEMİĞE GÜÇ VEREN İMAN KUVVETİ

Çanakkale’de düşmanın, hem sayıca çok olduğunu hem de tank, tüfek, top gibi teknik bakımdan çok güçlü olduğuna değinen Genel Başkan, yine de askerimize galip gelemediğini, imanın ete kemiğe kuvvet verdiğini ve teknik olarak ne kadar kuvvetli olunursa olunsun hiç kimsenin iman karşısında duramayacağını söyledi.

ÇANAKKALE GEÇİLSEYDİ VATANSIZ KALIRDIK

Genel Başkan konuşmasının sonuna doğru, “o gün Çanakkale geçilseydi bu gün bu topraklar Müslümanların elinde olmayabilirdi o nedenle ecdadımızın şanlı mücadelesi ile övünüyoruz, eğer neslimizin bizimle övünmesini istiyorsak onların kalplerine Kur’an, Peygamber ve vatan sevgisini koymamız gerekir” dedi.

Genel Başkan son olarak; “Müslüman olarak yeryüzüne hâkim olmamız, hem müminlere hem kâfirlere rahmettir!” dedi.

Programın sonunda Çanakkale Şehitleri için okunan 253 Hatm-i Şerifin duası yapıldı.

 

Yorum yapın
  1. Anıl Aktaş diyorki;

   Hocam Allah sizlerden ve sizin gibilerden razı olsun. Eskide kaldı sanırdım ufakken böyle yaşantılar hep özlemini çekerdim yaşayamasamda. Allah cümlenizden razı olsun maddi manevmi önümüzü açsın inşallah.. Yarılarımız bugünümüzden hayırlı olsun.. Amin

  2. adem kutluay diyorki;

   Hocam Allah sizlerden ve sizin gibilerden razı olsun. Eskide kaldı sanırdım ufakken böyle yaşantılar hep özlemini çekerdim yaşayamasamda.
   bende gelmek istiyorum. no :05425653797