Örnek Genç Erzurum Konferansı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Örnek Genç Erzurum Konferansı


Fotoğraf Galerisi-11

Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki! Erzurum da çok güzel bir atmosfer karşısında unutulmayacak derecede çok güzel bir örnek genç konferansı düzenlendi. Erzurum lisesinde gerçekleşen programa; İstanbul’dan Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar hocamız, heyet kadrosundan ve de merkezi bölge müdürlerinden bir kadro katıldı.
Ayrıca Erzurum’un sayılı iş adamlarının yanı sıra bu programı sabırsızlıkla bekleyen halkımızın da teveccühü yüksekti. Bu güzelliğe renk katan ise 5-6 yaşlarında ki 60 küsur talebemizdi. Erzurum’da -20 derece soğuk olmasına rağmen Erzurum halkının sıcaklığı ve tebessümü karşısında bizlere soğuk havayı hiç hissettirmedi. Bu programda şunu anladık ki çok çalışma ile Erzurum’un her mahallesine medrese açılabilir. 5-6 yaşlarında ki ufak talebelerimizin o mucizevi okuyuşları çok büyük bir çalışmanın eserini ortaya çıkarıyor (Elhamdülillah)
Programı Fatih Medreseleri Erzurum bölge sorumlusu Ali Akkuş hocamız sinevizyon gösterimi ile başlattı. Sinevizyon gösterimi bitiminde Erzurum’un sayılı hafız hocalarından Barış Çalışkan hocamızın tilaveti programımıza renk kattı. Programımızın açılış konuşmasını Heyet Kurulu üyelerinden Yasin Başkeser hocamız gerçekleştirdi. Hocamız ekseri olarak Kur’an-ı Kerim de isimleri zikredilen örnek kıssalardan, örnek genç peygamberlerden bahsetti.
İbrahim (a.s)’in daha genç yaşlarında putların karşısında tek başına durduğunu, Yusuf (a.s)’un genç ve güzel iken nefsini zapt ettiğini, İsmail (a.s)’in çocuk yaşta kendini Allah yolunda feda ettiğini, Musa (a.s)’nın iffet ve namusunu dile getirdiğini, sünneti Rasulullah’tan Peygamberimizin gençliye önem verdiğini, kendisine yaşlıların sırt döndüğü zaman da genç sahabelerin Musab (r.a) Zeyd (r.a) Ali (r.a) gibi İslamiyet’e teslimiyetle hizmet ettiğinden bahsetti.
Hanım sahabelerden Ayşe annemizden ve Fatıma annemizden kuranda adı geçen Meryem ve asiye validemizin örnek hayatından bahsetti. Programın akışında 12 kişilik hafızlığa başlamış grubun ilk ezberlediği sayfayı (1.cüz son sayfasını) toplu bir şekilde tecvit ve talimli bir şekilde okudular sadece ve sadece sayfalarını ezberlemekle kalmayan talebelerimiz bizlere ayet ve hadisleri Arapça okuyup anlamlandırarak izleyen halkımızın dikkatini cezbetti yeni başlayan talebelerimizde bizlere nasıl namaz kılınacağını anne ve babanın rızasının ne demli önemli olduğunu bizlere hatırlatmış oldular ve aşağıda ki şiiri bizlere sundular.
Bu güzel programın akışında Hafız Muhammet Oruç kardeşimiz bizlerin kulaklarımızın pasını sildirdi, Elhamdülillah. Programın sonlarına doğru herkesin merakla beklediği saygı değer hocamız kürsüye davet edildi.
Hocamız en başta Ali Akkuş hocamız ve hocalarına velilere ve Erzurum halkına teşekkürle başladı Hocamız gereken her şeyin 5-6 yaşlarda ki çocukların anlattığını söyledikten sonra şu önemli konuya vurgu yaptı Mahmut Efendi Hazretlerimizin “Her mahalleye bir kız bir erkek medresesi açın size İslamiyet’i söz veriyorum” ifadesiyle bu Kuran’ın yedi milyar insana lazım olduğunu sadece Müslümanların değil kafirlerinde ihtiyacı olduğunu vurguladı. Hz. Allah’ın bütün Peygamberlere ve Allah dostlarına verdiğini bize de vereceğini yeter ki çok iyi çalışmamız gerektiğini söyledi. Allah aşkımızı arttırsın. (Amin)
Hocamızın bu güzide anlamlı konuşmasından sonra merkezi bölge müdürlerimizden Ahmet Boyaci hocamız ve İbrahim Soymaz hocamız teşekkür konuşmalarıyla birlikte gelen misafirlerle musafaha yaparak programımızı Mevlamıza sonsuz şükürler olsun nihayetlendirmiş olduk.
Program çıkışında 80 yaşlarına bir ninemiz Hocamızın yanına gelerek benim 5 yaşında torunum var. Bu genç hocalar gibi olmasını istiyorum deyince duygusal bir hava estirdi. Allah (c.c) devamını nasib eylesin. Çalışan hocalarımıza sabır ve keskin zekalar nasib eylesin.
Yazımızı Hocamızın bize aşıladığı bir ifadeyle noktalamak istiyorum. “Bizim zamanımızda Kur’an Bilmeyen Kalmasın.”
Sizleri Allah’a emanet ediyorum.

 

Yorum yapın