Samsun Örnek Genç Konferansı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Samsun Örnek Genç Konferansı


img_0459

Rize’de muhteşem geçen organizasyonun ardından Samsun ili Örnek Genç Konferansımıza iştirak ettik. Beklenen seviyede katılım ile başlayan programımız slayt gösterimi ve açılış aşırı ile başlandı.

 

Günün açılış konuşmasını Fatih Medreseleri Heyet Kurulu üyelerinden Yasin Başkeser Hocamız gerçekleştirdi. Hocamız özellikle çocukların nasıl yetişmesi ile alakalı bizlere ayet ve hadis ışığında şu önemli mesajları aktardı:

 
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir hadisi şeriflerinde evlatlarınıza şu üç sevgiyi aşılatınız buyuruyor:
1-) Kur’an Kerim Sevgisini,
2-) Peygamberinizin Sevgisini,
3-) Ashabımın Sevgisini.

 
İşte bu sevgi üzerine yetişen evlatlarımız Kur’an ahlakını, Peygamberlerinin ahlakını ve ashabının ahlakını kendi benliklerine yerleştireceklerini beyan etti. Ashaptan Ubeyde (r.a.) kendi evlatlarına ayet ve hadisleri ezberlettikleri gibi savaşları da ezberlettiğini biz Müslümanlara aktardı. Örnek bir gencin yetişebilmesi için örnek insan modelinin biz anne-babalar olduğunu, bunların en büyük örneğinin ise tarihe altın harflerle geçen İmam-ı Azam Ebu Hanife Hazretlerinin, Sultan Fatih’in hep arkalarında manevi bir destekçilerinin yani anne-babalarının olduğunu görmekteyiz. İşte bu yüzden ilk önce bizler kendimize gelip, Rabbimizin ilk ayetini bir yaşam kaidesi alarak Yaradan Rabbinin adıyla oku! Emriyle ilk önce bizler Kur’an, Hadis, Fıkıh, Akaid okuyacağız, sonra da evlatlarımızı teşvik edeceğiz, inşallah. Sahabenin hepsi Veda Hutbesinde tek bir ruhtu, o da Muhammedi ruhtu.

 
Bu veciz konuşmasından sonra genç hoca arkadaşlarımız Musab bin Umeyr (ra) ve Sultan Fatih hazretlerinin öz ve ders veren hayatlarından örnekler verdiler. Programımız ufak talebemizin Kuran tilaveti ve Samsun da vazife yapan genç hocamızın sunumuyla devam etti.

 
Sıra teşekkür konuşmalarına geldiğinde ilk önce kürsüye Trabzon ve çevre iller sorumlusu Yavuz Selim Ulusal hocamız çıktı. Hocamız konuşmasına herkese teşekkür ederek başladı. Hocamızdan müsaade alaraktan şu hususa dikkat çekti. 28 Ocak 12 cumartesi sabah Trabzon’da hocamızı beklerken hocamızın bir kız evladının doğduğu müjdesini alıyoruz ve uçak Trabzon’a iniyor. Şimdi bizler olsak yeni evladımız oldu diye evi bırakamayız ama hocamız her şeyden önce, aileden önce, vatandan önce Din gelir diyor ve çalışmada hep bizlerin yanında, başımızda olgunlukla oluyor, Elhamdülillah. Allah kıymetini bilmeyi nasip eylesin. Başımızdan eksik eylemesin.

 
Akabinde teşekkür konuşmasına İstanbul Anadolu Yakası Merkez Bölge Müdürü Ahmet Boyaci hocamız üstadımız Mahmut Efendi Hazretlerimizin şu güzel sözünü bizlere aktardı.

 
“Dünya bir medrese, içindeki insanlar talebe, okuyacakları tek kitap Kur’an-ı Kerim’dir”.

 
Hepinizi Allah’a emanet ediyorum. Daha nice örnek genç konferanslarında buluşmak üzere.

 

 

Yorum yapın