Sinop Örnek Genç Konferansı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Sinop Örnek Genç Konferansı


22-003

Fatih Medreseleri 24 Mart Cumartesi günü Sinop Boyabat Teknik Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi Konferans Salonu’nda anlamlı bir Örnek Genç Konferansı düzenledi.

Fatih Medreseleri Sinop Bölge Sorumlusu ve Abider Başkanı Mehmet Odabaşı hocamız açılış konuşmasında; Medreselerin niçin hayati bir önem taşıdığını, medresemizin hayatımızın bir parçası olduğundan bahsetti. Odabaşı hoca; “Kur’an’ı öğreniniz. Şüphesiz o, kıyamet günü ehlin için çok iyi bir şefaatçi olacaktır”  hadis-i şerifini hatırlattı.

 

Genç hocalardan Fatih Uslu hocamız Sultan Fatih Hazretlerinin Örnek gençliğini, Ali İlhan hoca ise Musab Bin Umeyr (r.a.) örnek ve istikamet üzere olan ilk eğitimcinin örnek hayatından bizlere hayatlarındaki fedakarlıklardan bahsetti.

 

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi Konuşmasında; Biliyorsunuz hükümet şu dönemde eğitimle alakalı bir takım çalışmalar yapıyor. Katsayı adaletsizliğin kaldırdı. 4+4+4 ile 8 yıllık kesintisiz eğitimin haksız uygulamalarını kaldırmak istiyor. İ.H.L. ve meslek liselerinin önünü açmak gibi üniversitelere giriş imtihanlarının ve dershanelerin kaldırması gibi çalışmaları var. Tüm bunları nihai olmasa da ilerisi için hayırlı basamaklara zemin teşkil edecek olumlu adımlar olarak görmekteyiz. Ancak şu da var ki, idarecilerimiz 28 Şubat darbesinin izlerini silmeye yönelik değişiklik ve çalışmaları yürütürken çocuklarımızın İslami eğitimi, dini geleceğiyle alakalı asıl söz sahibi olan Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere, Kur’an kursları, medreseler, sivil toplum kuruluşları, dernek, vakıf, cemaat ve kanaat önderleri olarak biz Müslümanlar da din eğitimi ve öğretimi konusunda zamanın şartlarına uygun bir konseptle çalışmalar yapmalıyız. “Birileri yapsın, iş hallolmuştur kolaycılığı ve geçiştirmeciliğiyle bu işler olmamalıdır” dedi.

 

Bayraktar Hoca Efendi; Bir zihniyetin “Ulan öküz Anadolu’lu” “Sen köylüsün Ankara’ya giremezsin” diyen dönemin Ankara Valisi ve Belediye Başkanı Nevzat Tandoğan’ın adını taşıyan meydanda 27 Mart Salı günü 4+4+4’ü protesto mitingi yapacak olmasının aynı tas aynı hamam demek olduğunu ve bazılarının hala 1944’lerdeki kadar halka, halkın inanç ve değerlerine uzak kaldığının göstergesidir, dedi.

 

Bayraktar Hoca Efendi; Okullarda süt dağıtımının olumlu bir gelişme olduğunu ancak asıl güzel olanın çocuklarımızın kemik gelişiminden ziyade dini eğitimle kazandırılacak kalp ve gönül eğitimini, zihin sağlığını çocuklarımıza verebilmek olduğunu söyledi.

 

18 Mart Çanakkale zaferinin bu yıl, Nevruz adı altındaki olaylı gösteriler ile gölgelenmek istenildiğini ve bazı kesimlerin hedefinin kürdüyle, türküyle, lazıyla, çerkeziyle herkesimden insanımızın birlik çimentosu, kardeşlik mayası olan Çanakkale Ruhunu Öldürmek olduğunu söyledi.

 

Merkezi bölge müdürlerinden İbrahim Soymaz hocamız kapanış konuşmasında; Efendi Hazretlerimizin ideali olan her mahalleye bir kız bir erkek medresesini açın size İslamiyet’in gelmesini söz veriyorum ifadesini şu anlam yüklü dizelerle özetledi “Dünya bir medrese, içindeki insanlar talebe, okuyacakları tek kitap Kur’an-ı Kerim’dir.”

 

 

Yorum yapın